Prijavite se na e-novosti

Upoznat sam s pravilima o zaštiti privatnosti .
Već ste se prijavili na Medisovih novosti i želite popraviti svoje podatke ili odjaviti pretplatu? Uredi svoj profil ili izbriši račun.
Upaljene i na dodir krvareće desni prvi su znak da se u usnoj šupljini razvija bolest. Taj se upalni proces zove gingivitis.
Kod gingivitisa se na kontaktu desni i zuba počinju stvarati parodontalni džepovi u kojima se nakupljaju bakterije, odnosno zubne naslage.
Taj se proces može zaustaviti i parodontalna tkiva mogu se posve izliječiti. Stoga je važno odmah poduzeti mjere.
Ako prve znakove možda previdimo ili im ne posvećujemo pozornost, neliječena upala desni s vremenom može napredovati u takozvani parodontitis (razgovorno je poznatiji kao parodontoza).
Budući da bakterije načinju desni, parodontalni džepovi postaju sve dublji, a u njima ima mjesta za sve više bakterija. Obloge postaju sve teže i pretvore se u zubni kamenac na kom se nakuplja još više obloga, a desni se dodatno povlače od zuba. Bakterije također mogu uzrokovati neugodan zadah.
Ako bolest napreduje u dubinu, uzrokuje postupno propadanje parodontalnoga tkiva, a to su vezivno tkivo, zubni cement i alveolarna kost. U toj fazi šteta je gotovo nepopravljiva. Propadaju naime sva tkiva koja drže zub u čeljusti.
Zubni džepovi duboki su više od 6 mm i krvare, hranjenje je otežano, neprestano je prisutan zadah i općenito se ne osjećamo najbolje. Zubi su zbog pomaka desni naizgled prilično produženi, klimaju se i na kraju mogu ispasti.
Kako bismo podigli svijest o važnosti oralnog zdravlja, za vas smo pripremili savjete o pravilnoj upotrebi pomagala za oralnu higijenu.
VišeU svrhu podizanja svijesti o važnosti oralnoga zdravlja u ožujku se obilježava svjetski dan oralnog zdravlja.
VišeKod parodontitisa je pogođen čitav organizam jer bakterije iz usta mogu ući u krv i putem krvnih žila doći do svih dijelova tijela.
Više