Kako pravilno koristiti pomagala za higijenu usne šupljine
Četkanje zuba te upotreba zubnog konca i međuzubne četkice
Jedini pravi put za zdravu usnu šupljinu je redovito pranje zuba četkicom za zube i zubnom pastom (dva puta dnevno, ujutro i navečer) te svakodnevno, redovito korištenje zubnog konca i međuzubne (interdentalne) četkice za uklanjanje ostataka hrane između zuba. Upotreba samo zubnog konca nije dovoljno učinkovita. Međuzubna područja također treba čistiti barem jednom dnevno (navečer) međuzubnim četkicama, a zubni konac trebalo bi koristiti nakon svakog uzimanja hrane.
Desni ne smiju krvariti prilikom pranja zuba. Ako se to događa, to je znak za uzbunu! O zdravim desnima govorimo kad su ružičaste boje, ne krvare, ne bole, zubi se ne klimaju, ne ispadaju, nema zadaha iz usta, a parodontalni džepovi ne prelaze dubinu od tri milimetra.
Pomagala za zdrave desni i zube:
- zubni konac (ili zubna traka),
- međuzubne (interdentalne) četkice,
- obična četkica za zube s mekanim vlaknima,
- električna četkica za zube,
- zubna pasta koja sadrži fluor; te paste imaju znanstveno dokazan pozitivan učinak u sprječavanju karijesa (raspadanja ili truljenja zuba).
Načini četkanja zuba
Zube treba sistematski prati četkicom za zube (običnom ili električnom) kako bismo doprli do svih površina ili dijelova zuba. Kod obične četkice za zube moramo tome posvetiti još više pažnje da postignemo isti, uravnotežen broj poteza na svim zubima.
Dvije su tehnike čišćenja zuba koje se primjenjuju pri upotrebi obične četkice za zube: vertikalna tehnika čišćenja zuba i kružna ili Bassova tehnika čišćenja zuba. Kod vertikalne tehnike četkicom za zube radimo 8 do 10 poteza u smjeru rasta zuba, tj. od desni prema vrhu zuba. Tom tehnikom čišćenja zuba ne možete očistiti mjesta zubnih naslaga, odnosno zubne i parodontalne džepove (područja između desni i zuba). Primjenom kružne ili Bassove tehnike čišćenja zuba čiste se i zubni džepovi u vanjskim i unutarnjim dijelovima čeljusti (za čišćenje zubnih džepova između zuba koristite zubni konac i međuzubne četkice). Četkicu za zube postavite na desni pod kutom od 45 stupnjeva. Laganim i kružnim pokretima četkicu vodite uza zubni luk. Posebnu pažnju i brigu posvetite kutnjacima i griznim površinama zuba (gornji dijelovi zuba). Kutnjaci su zubi na bočnoj strani čeljusti koji su namijenjeni usitnjavanju i mljevenju hrane.
Kod električne četkice za zube pomicanje glave već je postavljeno kako bi se optimalno postigli dovoljni i pravilni pokreti. Ručno možete postići 360 pokreta u minuti, a električnom četkicom između 2.000 i 10.000 pokreta u minuti. Preporučujem kombinaciju jedne i druge četkice za zube jer se to pokazalo najučinkovitijim kod mojih pacijenata. Običnu četkicu za zube koristimo ujutro i tijekom dana, a električnu navečer – naravno, uz upotrebu ostalih pomagala za oralnu higijenu.
Za razliku od prikaza u nekim oglasima za zubne paste, za djelotvorno čišćenje zuba na četkici za zube dovoljna je količina zubne paste veličine zrna graška. U pasti za zube važan je sadržaj abrazivnih sredstava, čije bi čestice trebale biti mekše od cakline. Važno je da te čestice prilikom čišćenja zuba ne oštete caklinu. Zubne paste koje sadržavaju fluor imaju znanstveno dokazan pozitivan učinak u sprječavanju karijesa (raspadanje ili truljenje zuba).
Način upotrebe zubnog konca i međuzubnih četkica
Zubni konac i međuzubne četkice neophodni su za čišćenje prostora između zuba. Njih ne možemo očistiti samo četkicom za zube. Preporučena duljina zubnog konca ili trake jednaka je opsegu tanjurića za kavu. Konac se drži s obje ruke na oba kraja i njime se čisti prostor između zuba. Kako ne bismo oštetili desni, zubni konac ili traku oprezno povlačimo prema gore i dolje te prema unutrašnjosti i izlazu iz usne šupljine. Nakon upotrebe konac ili traku bacamo u smeće, a usnu šupljinu ispiremo vodom.
Međuzubne ili interdentalne četkice su „nadgradnja“ zubnog konca. Ostatke hrane koji nisu uklonjeni zubnim koncem ili trakom sigurno će ukloniti međuzubne četkice. Vrlo su korisno pomagalo za čišćenje prostora između zuba, otvorenih pukotina između korijena i složenih elemenata za fiksiranje na protetskim nadomjescima. Važno je odabrati međuzubnu četkicu pravog oblika i veličine. Međuzubne četkice različitih veličina potrebne su za čišćenje svih međuzubnih prostora jer nisu sva područja jednake širine. Međuzubnom četkicom ulazite u međuzubni prostor s nepčane i obrazne strane (s unutarnje i vanjske strane) i nekoliko puta gurajte naprijed i natrag. Za veću učinkovitost čišćenja možete koristiti nekoliko različitih oblika i veličina međuzubnih četkica za pojedini međuzubni prostor. Kako biste povećali učinak, na međuzubnu četkicu nanesite pastu za zube.
Nakon upotrebe isperite međuzubne četkice vodom i osušite na zraku. Vodom isperite i usnu šupljinu. Kada međuzubne četkice omekšaju i počnu gubiti vlakna, bacite ih i upotrijebite nove.
Pravilnom higijenom usne šupljine smatra se svakodnevno, redovito pranje zuba, najmanje dva puta dnevno (ujutro i navečer) i čišćenje međuzubnog područja zubnim koncem i međuzubnim četkicama. Međutim, budući da se stvaranje kamenca ne može izbjeći, najmanje dvaput godišnje posjetite oralnog higijeničara, a zatim i zubara kako bi provjerili stanje u vašoj usnoj šupljini.
Pravilno čišćenje zuba i desni:
- Posjet oralnom higijeničaru. Pregledat će u kakvom je stanju vaša usna šupljina i pripremiti individualni tijek terapije. Ako je potrebno, uputit će vas stomatologu i/ili parodontologu.
- Oralni higijeničar savjetovat će vam kako pravilno očistiti zube i desni.
- Svakodnevno, redovito čišćenje zuba i desni. Pranje zuba preporučuje se barem ujutro i navečer. Zube i desni bilo bi idealno očistiti pola sata nakon svakog obroka. Nužna je upotreba četkice za zube, zubnoga konca i međuzubnih četkica.
- Idite spavati s čistim desnima i zubima. Nakon što ste navečer očistili i oprali zube, prestanite jesti. Pijte samo vodu. Neka vam čišćenje desni i zuba bude posljednji zadatak neposredno prije spavanja.
- U pasti za zube važan je sadržaj abrazivnih sredstava, čije bi čestice trebale biti mekše od cakline. Koristite paste za zube koje sadrže fluor jer imaju znanstveno dokazan pozitivan učinak u sprječavanju karijesa (raspadanja ili truljenja zuba).